تحقیق دانشجویی را چگونه انجام دهیم؟

همه دنشجویان در طول دوره تحصیل خود با چالش بزرگی تحت عنوان تحقیق دانشجویی رو به رو می شوند که بخشی از نمره درسی برخی از دروس ارائه شده در دانشگاه مخصوصاً در دوره کارشناسی ارشد که بیشتر پژوهش محور است تا آموزش محور به آن اختصاص می یابد.

اما اگر قبلاً این کار را انجام نداده باشید ممکن است کمی گیج کننده به نظر برسد اینکه از کجا شروع کنیم؟ از چه منابعی استفاده کنیم؟ شیوه نگارش مطالب گرد آوری شده چه گونه باشد؟ و … سوالاتی هستند که  در این مطلب قصد داریم در مورد آنها صحبت کنیم.

برای انجام تحقیق دانشجویی چه مراحلی را باید طی کرد؟

1- مشخص کردن موضوع تحقیق

قبل از هر چیز باید موضوع تحقیق دانشجویی خود را به طور دقیق مشخص کنید. اگر موضوع تحقیق به طور دقیق از پیش مشخص شده باشد کار ساده تر است اما اگر تنها حوزه تحقیق مشخص شده باشد و انتخاب موضوع بر عهده خودتان باشد باید با توجه به علایق شخصی و دانش خودتان موضوعی را انتخاب نمایید.

برای انجام تحقیق از به کار بردن موضوعات آماده ای که در سطح اینترنت وجود دارد و بعضی از وبسایت ها اقدام به انتشار آن چه به صورت پولی و چه رایگان می کنند اجتناب کنید.

2- پیدا کردن منابع تحقیق

شاید در مورد موضوعی که برای انجام تحقیق دانشجویی از شما خواسته می شود هیچ اطلاعاتی ندارید ، لذا برای اینکه دید اولیه ای نسبت به آن موضوع پیدا کنید می توانیم با استخراج کلید واژه های مرتبط با آن و سرچ کردن آن اطلاعات مقدماتی از موضوع را به دست آورده و اهمیت موضوع را درک کنید. برای سرچ کردن می توانید از منابع مختلفی کمک بگیرید که در ادامه معرفی خواهیم کرد.

سایت های اینترنتی مانند دانشنامه آزاد ویکی پیدیا

شاید به جرات بتوان گفت معتبرترین منبع برای انجام تحقیق دانشجویی در هر زمینه ای سایت ویکی پیدیا هست که تقریباً در مورد همه موضوعات اطلاعات مقدماتی را ارائه می کند و در صورتی که بخواهیم اطلاعات بیشتری کسب کنیم می توانیم به بخش منابع آن مراجعه کنیم.

البته سایت های زیاد دیگری هم وجود دارد که اطلاعات با ارزشی را در اختیار خوانندگان قرار می دهد که اگر منابع اطلاعات قرار داده شده را ذکر کرده باشد می توان از معتبر بودن آنها اطمینان حاصل کرد. همچنین PDF های آموزشی که در سطح وب وجود دارد که منبع خوبی برای تحقیق دانشجویی می باشد.

دانشنامه آزاد ویکی پیدیا

سایت های اشتراک ویدیو

همچنین می توانیم از سایت های اشتراک ویدیو مانند سایت ایرانی آپارات و یا در صورتی که به زبان انگلیسی تسلط دارید از سرویس جهانی یوتیوب هم برای انجام تحقیق دانشجویی کمک بگیریم و اطلاعات بسیار مفیدی را کسب کنیم. بسیاری از مطالب علمی که در این سایت ها بارگذاری شده اند توسط افراد متخصص و اساتید دانشگاه تدریس شده اند.

سرویس های اشتراک ویدیو

کتابهای مرجع دانشگاهی

در صورتی که زمان کافی برای انجام تحقیق دانشجویی داشته باشید کامل ترین منبع کتابهای مرجع دانشگاهی هست که می توانید آن را تهیه کنید و یا اینکه PDF آن را از سایت ها اینترنتی و یا شبکه های اجتماعی دانلود کنید. فقط برخی از این کتب مرجع دانشگاهی زبان اصلی هستند و نسخه ترجمه شده ندارند که می توانید از گوگل ترانسیلت برای ترجمه آنها کمک بگیرید.

کتابهای رفرنس دانشگاهی برای منبع تحقیق دانشجویی

مقالات تخصصی

اگر موضوع تحقیق دانشجویی شما بسیار تخصصی باشد نمی توان به سادگی آن را در دنیای وب جستجو کرد و یا با خرید یک کتاب اطلاعات کافی در مورد آن به دست آورد بنابراین ناچاریم از مقالات تخصصی کمک بگیریم. مقالات فارسی زبان محدود هستند و بسیاری از موضوعات را پوشش نمی دهند و از نظر اعتبار علمی هم قابل مقایسه با مقالات خارجی نیستند.

برای اطلاع از چکونگی دانلود مقالات ژورنال و کنفرانسی خارجی از سایت های معتبری همچون springer , ieee, sciencedirect و … مقاله زیر را مطالعه کنید.

انتخاب مقاله بیس چه گونه و بر چه اساسی صورت می پذیرد؟

برای انجام تحقیق دانشجویی سعی کنید بیشتر از مقالات ژورنال کمک بگیرید چون مقالات کنفرانسی به صورت خلاصه شده ارائه می شوند و اطلاعات کافی را در اختیار نمی گذارند.

مشاهدات شخصی

برای انجام تحقیق دانشجویی حتماً لازم نیست صد در صد نتایج تحقیق را از منابع دیگر جستجو کنیم و می توانیم مشاهدات خودمان را هم که در بررسی های میدانی و یا شبیه سازی با نرم افزار به دست می آوریم به عنوان نتیجه تحقیق مکتوب کنیم. و یا اینکه 3اگر ایده یا پیشنهادی برای بهبود کارهای انجام شده قبلی دارید آن را مطرح نمایید.

مشاهدات شخصی در تحقیق دانشجویی

3- نگارش استاندارد تحقیق دانشجویی

پس از گردآوری اطلاعات تحقیق دانشجویی باید آن را به فرمت استاندارد شده بنویسیم. اولین صفحه که صفحه معرفی می باشد باید طبق استاندارد شامل نام و لوگوی دانشگاه ، نام دانشکده یا پژوهشکده در زیر آن ، عنوان تحقیق، نام و نام خانوادگی استاد راهنما، نام و نام خانوادگی دانشجو ، شماره دانشجویی و در انتهای صفحه تاریخ ارائه تحقیق باشد.

بعد از آن فهرست مطالب ، شکل ها و جدول ها را در صورت وجود می نویسیم و شماره صفحات را هم در جلوی آنها خواهیم نوشت.

ابتدا با مقدمه شروع می کنیم و یک گذارش کلی در مورد کاری که قرار است ارائه شود خواهیم داد تا خواننده بتواند یک دید کلی نسبت به تحقیق دانشجویی انجام شده و اهمیت آن پیدا کند.

بعد از آن اصل مطالب گرد آوری شده را به ترتیب و پشت سر هم به نگارش در خواهیم آورد. دقت داشته باشید که پیوستگی مفهومی مطالب را حفظ کنید و بدون مقدمه از مطلبی وارد مطلب دیگری که هیچ ارتباطی با مطلب قبلی ندارد نشوید به گونه ای که خواننده بتواند ارتباط مناسب با مطالب ارائه شده برقرار کند.

برای تصاویر حتما کپشن مناسب قرار داده و توضیحات کافی را ارائه دهید همچنین برای جدول ها هم همین کار را بکنید، دقت داشته باشید که کپشن تصاویر را زیر آن نوشته و برای جدول ها بالای آن باید بنویسید.

بعد از اتمام هسته اصلی تحقیق در انتها باید نتیجه گیری حاصل از آن را هم حتماً اضافه کنید حال این نتیجه گیری می تواند به صورت جدول یا نمودار و یا حتی توضیحات باشد.

اگر تحقیق دانشجویی شما شامل نتایج شبیه سازی هم باشد معمولاً قبل از نتیجه گیری آن را در ادامه مطالب می نویسیم و در بخش نتیجه گیری در مورد نتایج شبیه سازی ها هم صحبت خواهیم کرد و این دو از هم جدا می باشند.

در انتها منابع استفاده شده در تحقیق را هم اضافه می کنیم و کار تمام می شود. در طول توضیحات ارائه شده باید به منابع هم اشاراتی داشته باشیم و جمله ای را که می نویسیم با ذکر منبع آن باشد.

نگارش استاندارد تحقیق

پذیرش انجام تحقیق داشنجویی در تمامی گرایش ها و رشته های تحصیلی در استاد راهنما

شما می توانید تحقیق دانشجویی خود را در هر زمینه ای که باشد به متخصصین گروه آموزشی استاد راهنما بسپارید و ضمن دریافت اصل تحقیق خواسته شده آموزش های لازم را نیز دریافت نمایید. اگر برای انتخاب موضوع تحقیق مشکل دارید باز هم ما در کنار شما هستیم و با برگذاری کلاسهای پیش مشاوره رایگان در این امر به شما کمک می کنیم و اگر علاقه مند بودید می توانید کار را با ما ادامه دهید و آموزش های مربوطه را چه به صورت ویدیوی ضبط شده و یا کلاس خصوصی آنلاین و یا هر دوی آنها با هم دریافت نمایید.

اگر تحقیق دانشجویی شما شامل شبیه سازی نرم افزاری باشد آموزش های نرم افزاری مرتبط با پروژه هم به شما داده می شود و نگرانی از بابت عدم آشنایی با نرم افزار هم نخواهید داشت. برای سپردن کار به ما کافیست وارد صفحه انجام پروژه شوید و مشخصات پروژه تحقیق خود را همراه با توضیحات شخصی خودتان ارسال نمایید در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس گرفته خواهد شد.

انجام پروژه

خلاصه و جمع بندی

در این مطلب در مورد تحقیق دانشجویی و نحوه گردآوری اطلاعات برای انجام آن و نیز نکات مهم در به نگارش در آوردن آن بحث شد. مهم ترین بخش در یک تحقیق گردآوری منابع معتبر است که اگر بخواهیم کار حرفه ای انجام دهیم بهترین منبع مقالات تخصصی ژورنالهای معتبر انگلیسی زبان است.

علاوه بر منابع تحقیق مشاهدات شخصی ما هم می تواند به عنوان بخشی از تحقیق مورد استفاده قرار گیرد که ارزش تحقیق دانشجویی ارائه شده را بالا می برد. همچنین اگر تحقیق ما شامل ارائه ایده جدید و نتایج شبیه سازی و یا داده های آماری باشد ارزش بالاتری داشته و حتی می توانیم از نتایج تحقیق انجام شده برای ارائه مقاله در ژورنال ها و کنفرانس های معتبر هم استفاده کنیم.

ارسال به دوستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *