نوشتن یک پایان نامه با کیفیت چقدر زمان می برد؟

کیفیت یک پایان نامه می تواند از دو منظر نگارشی و ارزش علمی ارزیابی گردد. پس برای نوشتن یک پایان نامه با کیفیت باید هم یک سری قواعد نگارشی و ساختاری را رعایت نمود و هم فاکتورهایی را که برای ارزیابی یک پایان نامه به لحاظ سطح علمی آن تاثیر گذار است مانند منابع استفاده شده در آن ، ایده پیشنهادی پایان نامه ، نتایج شبیه سازی و تحلیل آماری آن در نظر داشته باشیم.

زمان انجام یک پایان نامه با کیفیت بسته به موضوع انتخابی و زمانی که برای آن اختصاص می دهید می تواند متفاوت باشد. در این مطلب به بررسی فاکتورهای تاثیر گذار بر کیفیت پایان نامه و زمان لازم برای انجام پایان نامه با کیفیت خواهیم پرداخت تا یک دانشجو بتواند بر اساس شرایط خودش و انتظاراتی که دارد بداند چه قدر باید زمان اختصاص دهد.

بررسی نکات مهم نگارشی پایان نامه با کیفیت

در یک پایان نامه با کیفیت علاوه بر رعایت ترتیب نوشتن مطالب و فصل بندی پایان نامه باید قواعد نگارشی و ساختاری خاصی را هم مد نظر داشت تا خواننده بتواند ارتباط خوبی با مطالب نوشته شده برقرار کند.

نکات نگارشی پایان نامه با کیفیت

 عنوان سر فصل های پایان نامه

 عنوان سرفصل های یک پایان نامه با کیفیت باید طبق اصول خاصی که در زیر به آن اشاره خواهیم کرد انتخاب شود.

 1. از نظر آیین نگارشی چه فارسی و چه انگلیسی بدون مشکل باشد
 2. عنوان سر فصل کوتاه و مختصر باشد
 3. عنوان فصل واضح و روشن و قابل درک باشد
 4. عنوان فصل مشخص کننده مفهوم کلی محتوای درون آن باشد
 5. برای انتخاب عنوان فصل از کلمات اختصاری فارسی یا انگلیسی استفاده نشود
 6. از عبارت های منفی و پیش داوری در داخل عنوان استفاده نشود
 7. سعی کنید یک صفحه از پایان نامه را به عنوان فصل اختصاص دهید
 8. در ابتدای عنوان شماره فصل پایان نامه مشخص شود

 قواعد نگارشی و ساختاری مطالب درون فصل ها

برای نوشتن مطالب داخل فصل ها که مغز اصلی پایان نامه است، رعایت نکات گفته شده برای نگارش یک پایان نامه با کیفیت ضروری است.

 1. ابتدای هر فصل را با مقدمه شروع کنید و توضیحات کلی را ارائه دهید بعد وارد مطالب تخصصی تر شوید.
 2. بعد از تمام شدن جمله به منابع اشاره کنید در اول و وسط جمله از نوشتن رفرنس خودداری کنید.
 3. برای شکل ها کپشن مناسب بگذارید و توضیحات کافی را ارائه دهید و اگر شکلی شامل چندین تصویر می باشد آن را بخش بندی کنید مثلاً شکل 3-4  بخش الف) و بخش ب)
 4. اگر از کلمات اختصاری برای اولین بار استفاده کردید حتماً در پاورقی (Footnote) عنوان کامل آن را ذکر کنید. دقت کنید که فقط یک بار و برای اولین بار این کار را انجام می دهیم.
 5. کیفیت و وضوح تصاویر استفاده شده بسیار مهم است اگر تصویری کیفیت مناسبی نداشت یک تصویر جایگزین برای آن پیدا کنید.
 6. در صورتی که با نرم افزارهای گرافیکی مانند visio یا فوتوشاپ آشنایی دارید بعضی از تصاویر را خودتان خلق کنید و حتما لزومی ندارد آن را از جایی کپی کنید.
 7. پیوستگی مطالب را دنبال کنید و بدون مقدمه وارد مطلبی که هیچ ربطی به مطالب قبلی ندارد نشوید.
 8. ترجیحاً در انتهای هر فصل، خلاصه فصل را هم به عنوان آخرین مطلب اضافه کنید تا نتیجه گیری کلی از مطالب ارائه شده حاصل شود.

بررسی ارزش علمی یک پایان نامه

برای اینکه یک پایان نامه با کیفیت داشته باشیم باید علاوه بر رعایت نکات نگارشی سطح علمی آن نیز بالا باشد. ارزش علمی یک پایان نامه به منابع استفاده شده در آن ، ایده پیشنهادی پایان نامه ، نتایج شبیه سازی و تحلیل آماری بستگی دارد که هر کدام را جداگانه ارزیابی می کنیم.

ارزش علمی پایان نامه

خصوصیات منابع استفاده شده

ارزش علمی یک پایان نامه با کیفیت در واقع رابطه مستقیم با منابع استفاده شده در آن دارد منابعی که برای پایان نامه انتخاب می کنیم و نحوه به کار گیری آنها باید تابع یک سری قاعده و قانون باشد.

 1. مقالات استفاده شده مرتبط با موضوع پایان نامه باشد.
 2. مطالب بر اساس تاریخ انتشار و از قدیم به جدید مرتب شده باشد به گونه ای که مقالات جدیدتر به بررسی و رفع ایرادات مقالات قدیمی تر بپردازند.
 3. از ژورنالهایی که دارای رتبه علمی بالایی هستند استفاده شود.
 4. برای بررسی رتبه علمی مقالات استفاده شده دو مشخصه سطح Q و ایمپکت فاکتور مورد توجه قرار گیرد.
 5. حتی المکان از منابع به روز و جدیدتر استفاده شود.
 6. اطلاعات مورد نیاز و به اندازه کافی از مقالات استخراج شود.
 7. نکات مهم رفرنس دهی پایان نامه رعایت شود.

ایده پیشنهادی پایان نامه

ایده پیشنهادی پایان نامه مهمترین بخش آن است و در واقع اصل کاری است که در در یک پایان نامه انجام می شود. یک پایان نامه با کیفیت باید شامل نورآوری باشد و به رفع ایرادات کارهایی که تا کنون انجام شده اند بپردازد. برای داشتن ایده نو لازم است تحقیقات کلی انجام شود ایرادات کارهای پیشین بررسی شود و راه کاری جدید برای رفع ایرادات ارائه شود.

اگر موضوع پژوهشی ما شامل چندین پارامتر مهم باشد نیازی نیست که تمامی پارامترها را با هم بهبود دهیم یا تمامی ایرادات را همزمان رفع کنیم بلکه بهبود چند و یا حتی یک پارمتر هم ارزشمند است. برای اثبات کارایی ایده پیشنهادی لازم است تا با شبیه سازی آن را راستی آزمایی کنیم.

نتایج شبیه سازی و تحلیل های آماری پایان نامه

یک پایان نامه با کیفیت باید شامل نتایج شبیه سازی کامل و مفصلی باشد که بتواند ادعای درستی ایده پیشنهاد داده شده در پایان نامه را اثبات کند. و یا اگر پایان نامه ما شامل تحلیل های آماری است اطلاعات کافی را به خواننده انتقال دهد و روش کار به خوبی تشریح شود.

شکل هایی که نتایج شبیه سازی ها را نشان می دهند باید کیفیت خوبی داشته باشند و توضیحات کافی را برای آنها ارائه دهیم چون در نگاه اول یک نمودار یا شکل نمی تواند هیچ درکی از موضوع به خواننده بدهد. همچنین گذاشتن یک جدول مقایسه می تواند یک خلاصه ای از کار انجام شده در طی پایان نامه را ارائه دهد.

زمان لازم برای انجام یک پایان نامه با کیفیت

زمان مورد نیاز برای انجام یک پایان نامه با کیفیت به تعداد ساعاتی که در شبانه روز به آن اختصاص می دهیم بستگی دارد و واضح است که هر چه بیشتر روی آن وقت بگذاریم زودتر به نتیجه می رسیم. در کل فرمول خاصی برای محاسبه زمان اتمام پایان نامه وجود ندارد و بسته به موضوع انتخابی شما می تواند متفاوت باشد پس قبل از انتخاب موضوع باید به فکر این باشید که اولاً چند ساعت در روز می توانید برای پایان نامه وقت بگذارید و ثانیاً تا چه موقع فرصت دارید تا کار پایان نامه شما به اتمام برسد.

پس بر اساس شناختی که از خودتان و شرایط موجود دارید می توانید موضوعی را انتخاب کنید که با زمان بندی شما تطابق داشته باشد. برای انتخاب موضوع پایان نامه حتما از راهنمایی اساتید و یا افراد متخصص کمک بگیرید.

زمان انجام پایان نامه

خلاصه و جمع بندی

یک پایان نامه با کیفیت دارای ویژگی هایی است که میزان کیفیت آن را مشخص می کند. این ویژگی ها شامل نکات مربوط به نگارش و سطح علمی پایان نامه می باشد که سطح علمی یک پایان نامه خود توسط فاکتورهای دیگری مانند منابع استفاده شده در پایان نامه ، ایده پیشنهادی پایان نامه و نتایج شبیه سازی و تحلیل آماری پایان نامه تعیین می شود.

اگر بخواهید یک پایان نامه با کیفیت بنویسید باید زمان کافی به آن اختصاص دهید در صورتی که زمان لازم را در اختیار نداشته باشید می توانید از اساتید راهنمای گروه آموزشی استاد راهنما کمک بگیرید و تا در امر مشاوره انجام پایان نامه به شما کمک کرده و روند انجام یک پایان نامه با کیفیت را تسریع کنند به گونه ای که اگر شما شاغل باشید یا به هر دلیلی زمان کافی برای انجام پایان نامه نداشته باشید بتوانید یک پایان نامه عالی و با کیفیت را تحویل دهید.

ارسال به دوستان

2 پاسخ

 1. سلام من دانشجوی رشته زیست شناسی جانوری هستم. میخاستم پایان نامه ام رو در مورد یک گونه جانوری بنویسم. آیا مجموعه شما میتونه در این زمینه من رو راهنمایی کنه؟

  1. سلام خدمت شما. بله مجموعه استاد راهنما می تواند در تمام مراحل نوشتن پایان نامه تا ارایه آن در کنار شما باشد. لطفا با شماره های پشتیبانی سایت تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *