• خانه
  • >
  • مقالات
  • >
  • برای آموزش یک نرم افزار تخصصی از پایه چه گونه و از کجا شروع کنیم؟

برای آموزش یک نرم افزار تخصصی از پایه چه گونه و از کجا شروع کنیم؟

امروزه در تمامی رشته ها و گرایش های تحصیلی اعم از رشته های مهندسی ، علوم پایه ، پزشکی ، هنری ، علوم انسانی و …  از نرم افزارهای تخصصی مربوط به آن رشته یا گرایش برای پیش برد اهداف خود استفاده می شود. اگر بخواهیم آموزش نرم افزار را از صفر شروع کنیم و هیچ دانش قبلی نسبت به آن نرم افزار نداشته باشیم ممکن است که در ابتدای کار دچار سردرگمی شویم.

و چون منابع آموزشی فراوان بوده و راهکارهای زیادی برای شروع آموزش نرم افزار از پایه ارائه شده است تشخیص اینکه کدام منبع  آموزشی برای یادگیری بهتر است و از کجا باید شروع کرد کمی مشکل به نظر می رسد در این مطلب به بررسی روش های مختلف یادگیری نرم افزارهای تخصصی خواهیم پرداخت و سریعترین روش یادگیری نرم افزار را به شما معرفی خواهیم کرد.

استفاده از کتابهای تخصصی آموزش نرم افزار

اولین راهکاری که برای آموزش نرم افزار به ذهن می رسد تهیه یک کتاب آموزشی جامع است که از پایه مطالب را توضیح می دهد. در این روش طبق فصل بندی کتاب پیش رفته و به حل تمرین ها و مثال های ارائه شده در آن خواهیم پرداخت که روشی بسیار عالی برای کسانی است که می خواهند به یادگیری اصولی نرم افزار از پایه بپردازند.

اما این روش به خصوص اگر کتاب آموزش نرم افزار جامع بوده و به عنوان کتاب رفرنس دانشگاهی معرفی شده باشد بسیار وقت گیر بوده و ممکن است پس از مدتی از ادامه دادن آن منصرف شویم. در این کتاب ها تمام جزییات به طور کامل تشریح می شوند و حتی بحث های علمی که شاید به یادگیری نرم افزار هیچ کمکی نکند هم در آن گنجانده شده است.

برای استفاده از یک نرم افزار دانستن تمام جزییات آن هیچ ضرورتی ندارد ، البته منکر این مساله نمی شویم که هر چه اطلاعات ما درباره یک نرم افزار بیشتر باشد به آن مسلط تر خواهیم بود و دانش مان بالاتر خواهد رفت اما باید زمان صرف شده برای آموزش نرم افزار را هم در نظر داشته باشیم.

برخی از مطالبی که در این کتابها توضیح داده می شود ممکن است هیچ وقت در عمل به کار ما نیاید و محدودیت زمان اجازه ندهد برای یادگیری نرم افزار این روش را برگزینیم.

شاید این روش به لحاظ هزینه مقرون به صرفه باشد اما اگر زمان برایتان مهم است قطعاً گزینه خوبی نیست! البته باید این نکته را یاد آور شویم که برای تمامی نرم افزار های تخصصی کتاب مرجع دانشگاهی وجود ندارد و نکته دیگر اینکه نرم افزارها خیلی زود به روز می شوند و ممکن است مطالب کتاب قدیمی باشد و به درد نسخه های جدید نخورند پس ناچاریم به برای یادگیری نرم افزار مربوطه به روش های دیگر روی بیاوریم

آموزش نرم افزار از طریق کتاب

استفاده از منابع موجود در اینترنت شامل ویدیوهای آموزشی و PDF ها

استفاده از ویدیوهای آموزشی برای یادگیری نرم افزار روشی سریع و کم هزینه می باشد. بسیاری از سایت های اشتراک ویدیو مانند یوتیوب ، آپارات ، نماشا ، تماشا و … با به اشتراک گذاری رایگان ویدیوهای آموزشی به کمک کاربران آمده اند و مطالب بسیار مفیدی را در قالب ویدیو منتشر می کنند.

اما این ویدیوهای آموزش نرم افزار به صورت یک پکیج منظم و سرفصل بندی شده نبوده و اغلب آموزش های جسته و گریخته در آنها انتشار می یابد و نمی توان صرفا با آموزش از این وبسایت ها بتوانیم یک نرم افزار را به طور کامل یاد بگیریم هر چند برای آشنایی اولیه گزینه بدی نیست اما اگر بخواهیم کمی تخصصی تر به یادگیری نرم فزار بپردازیم خریدن پکیج های ویدیویی از سایت های آموزشی پیشنهاد بهتری خواهد بود.

در این بین بسیاری از وب سایت ها اقدام به انتشار آموزش نرم افزار های تخصصی  در قالب PDF می کنند که این روش سریعترین روش یادگیری یک نرم افزار می باشد و می توانیم در زمانی کوتاه اطلاعات اولیه ای از نرم افزار مربوطه کسب کنیم.

درست است که استفاده از منابع آموزشی موجود در اینترنت به شکل ویدیو و PDF روشی کم هزینه و سریع برای یادگیری نرم افزار هست اما این آموزش ها همیشه آپدیت نبوده و امکان برقراری ارتباط با مدرس آن مقدور نیست و بسیاری از سوالاتی که در ذهن مخاطبین قرار دارد بی جواب خواهد ماند.

مساله مهمی که برای آموزش نرم افزار مطرح هست تمرین و تکرار می باشد ما حتی با دیدن بهترین آموزش ها هم نمی توانیم بدون تمرین یک نرم افزار را به طور اصولی یاد بگیریم و اینکه صرفاً بیننده باشیم و خودمان را درگیر کار با نرم افزار نکنیم و به مشکل نخوریم کمک چندانی به یادگیری ما نخواهد کرد.

یادگیری نرم افزار از طریق منابع موجود در اینترنت

استفاده از Help نرم افزار

شاید برایتان جالب باشد که بهترین منبع یادگیری نرم افزار Help خود آن نرم افزار می باشد. مطالبی که در Help نرم افزار آموزش داده می شود نه در هیچ کتابی به طور کامل آمده و نه هیچ آموزش یا PDF ای آن را تماماً در بر نمی گیرد.

چون شرکت سازنده نرم افزار تمام زیر و بم های آن را در قالب Help به کاربران ارائه می دهد پس جامع ترین منبع برای آموزش نرم افزار بوده و از هر آموزش دیگری کامل تر است. اما استفاده از Help نرم افزار نیاز به تسلط به زبان انگلیسی داشته و حتی با تسلط کامل بر زبان ، یادگیری نرم افزار با این روش بسیار بسیار وقت گیر هست.

این روش برای وقتی مناسب است که ما درک اولیه ای از یک نرم افزار داشته و قبلا با آن کار کرده باشیم و صرفاً برای رفع اشکال از Help نرم افزار کمک بگیریم.

استفاده از help نرم افزار برای یادگیری

شرکت در دوره های تخصصی آموزش نرم افزار

بهترین روشی که برای یادگیری یک نرم افزار پیشنهاد می شود شرکت در یک دوره جامع آموزش نرم افزار تخصصی می باشد. این روش بسیار سریع است و استاد دوره تجربه چند ساله خود را در طی چندین جلسه در اختیار دانشجو قرار می دهد. و دانشجو می تواند سوالاتی را که در ذهن خود دارد در طول دوره مطرح کند و از زمان اختصاص داده شده نهایت استفاده را ببرد.

گروه آموزشی استاد راهنما این افتخار را دارد که با به کارگیری بهترین اساتید ایران اقدام به برگزاری دوره های آموزشی در تمامی حوزه های نرم افزاری می نماید. مطالبی که در این دوره ها آموزش داده می شود طبق استانداردهای جهانی بوده و از پرداختن به حاشیه ها و مباحث اضافی خودداری می شود.

در این دوره ها با ارائه مثالهای کاربردی و عملی یک آموزش نرم افزار مفید در زمانی کوتاه (حدودا چند هفته) به شرکت کنندگان ارئه می شود و در انتهای هر جلسه یک سری تمارین به دانشجویان دوره ارائه خواهد شد تا بتوانند توانایی خود را محک بزنند و صرفاً مخاطب نباشند.

در واقع تمرین و تکرار که رکن اصلی در یادگیری نرم افزار می باشد در این دوره ها آموزش داده می شود و یک حالت رقابتی به وجود می آید. نکته مهم در این دوره ها این است که با هر بار آپدیت دوره ، ویدیوهای جدید در اختیار دانشجویان قرار گرفته و با یکبار شرکت در آن به صورت مادام العمر از آموزش های آپدیت شده بهره مند خواهید شد.

این دروه ها با همکاری دانشگاه های مطرح کشور برگزار شده و در انتهای دوره مدرک آن نیز به شما اعطا خواهد شد.

دوره های یادگیری نرم افزار

خلاصه و جمع بندی

سریع ترین و بهترین روش برای یادگیری نرم افزار شرکت در دوره های آموزشی می باشد که مجموعه استاد راهنما با برگزاری بهترین دوره های تخصصی آموزش نرم افزار به یاری دانشجویان و کارآموزان آمده است.

مدت زمان برگزاری این دوره ها بسته به دوره مد نظر بین 4 تا 8 هفته می باشد و در طول این مدت ضمن آموزش دیدن و حل تمرین های مختلف که تنها راه یادگیری اصولی یک نرم افزار می باشد هر سوالی در ذهن داشته باشید را می توانید مطرح نمایید و یک آموزش نرم افزار عالی را تجربه کنید. برای ثبت نام در دوره های آموزشی به لینک زیر مراجعه کنید.

ارسال به دوستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *