• خانه
  • >
  • مقالات
  • >
  • نحوه ارائه پاورپوینت دفاع پایان نامه و مدیریت زمان

نحوه ارائه پاورپوینت دفاع پایان نامه و مدیریت زمان

پاورپوینت دفاع پایان نامه تاثیر مستقیمی در نمره دهی آن دارد. حتی اگر یک پایان نامه با کیفیت عالی انجام داده باشیم ولی نتوانیم آن را درست ارائه دهیم در نمره نهایی آن تاثیر منفی خواهد گذاشت.

در این پست نکات کلیدی را که باید در تهیه پاورپوینت رعایت کنیم و نحوه مدیریت زمان ارائه را بررسی خواهیم کرد. و به سوالاتی که ممکن است در مورد چگونگی تهیه ارائه پاور پوینت و نحوه ارائه آن برای شما پیش بیاید پاسخ خواهیم داد. سوالاتی که در مورد پاورپوینت دفاع پایان نامه در ذهن دارید و ممکن است در مورد به آن پرداخته نشده باشد را در کامنت ها بنویسید در سریع ترین زمان ممکن به آن پاسخ خواهیم داد.

ساخت پاورپونت دفاع پایان نامه

سوالاتی که در مورد نحوه ساخت پاورپوینت دفاع پایان نامه وجود دارد از این قبیل که از کجا شروع کنیم؟ از چه قالبی استفاده کنیم؟ دیزاین اسلایدها چه طور باشد؟ محتوای پاورپوینت دفاع پایان نامه چه باشد؟ چه مطالبی را نباید در پاورپوینت بیاوریم؟ چکونه زمان را در جلسه دفاع مدیریت کنیم؟ را سعی می کنیم در ادامه به طور کامل و تمام به آن بپردازیم تا بدون استرس آماده دفاع از پایان نامه شوید.

از کجا شروع کنیم؟

اصلی ترین سوالی که به ذهن می رسد این است که چه طور و از کجا باید شروع کرد؟ قبل از ساختن پاورپوینت دفاع پایان نامه بهتر است مطالب مهم و کلیدی پایان نامه را به طور خلاصه وار روی یک کاغذ یادداشت کنیم تا تصویری کلی از آنچه که به نظر خودمان پر اهمیت است و لازم است به آن پرداخته شود داشته باشیم.

مثلاً بیان مساله پایان نامه به طور خلاصه ، مشکلات پیش روی پایان نامه ، ایده های مطرح شده برای رفع مشکلات ، نتایج مهم به دست آمده ، پیشنهادات ارائه شده و هر آنچه که از نظر ما پر اهمیت است و لازم است به آن پرداخته شود را یادداشت کنیم چون بعداً برای ساختن پاورپوینت پایان نامه می دانیم که محتوای درون آن باید شامل چه مطالبی باشد و این به ما کمک می کند چهارچوب کلی را داشته باشیم و با رعایت یک سری استانداردها یک پاورپوینت عالی بسازیم.

از چه قالبی برای پاورپوینت دفاع پایان نامه استفاده کنیم؟

گذاشتن قالب پاورپوینت بیشتر سلیقه ای است و قانون خاصی برای آن وجود ندارد اما بهتر است برای تهیه پاورپوینت دفاع پایان نامه از قالبی استفاده کنیم که ساده باشد و حواس پرتی برای بینندگان ایجاد نکند تا بتوانند روی محتوای اصلی پاورپوینت تمرکز کنند مثلاً قالب های نقش دار یا دارای رنگ های تیره مناسب نیستند. در شکل های زیر دو نمونه از قالب های مناسب و نامناسب را مشاهده می کند.

نمونه تم های مناسب برای پاورپوینت دفاع پایان نامه

نمونه تم های مناسب برای پاورپوینت دفاع پایان نامه

 همچنین فونت های استفاده شده هم تا حد امکان ساده و خوانا باشد. خلاصه هر چیزی که باعث جلب توجه شود و ذهن بیننده را از اصل موضوع منحرف کند نباید وجود داشته باشد.

دیزاین اسلایدها چه طور باشد؟

صفحه اول پاورپوینت دفاع پایان نامه باید دیزاین خاصی داشته باشد به این صورت که از بالا به پایین باید به ترتیب لوگوی دانشگاه ، نام دانشگاه ، نام دانشکده ، مقطع تحصیلی و رشته و گرایش ، عنوان پایان نامه ، نام و نام خانوادگی استاد راهنما ، نام و نام خانوادگی دانشجو ، شماره دانشجویی ، سال و ماه جاری قرار داده شود. در اسلاید آخر هم از حضار تشکر می کنیم.

پاورپوینت دفاع پایان نامه نباید زیاد شلوغ باشد و تا حد ممکن باید سادگی را رعایت کرد و اگر دیدیم مطلبی نیاز به توضیحات اضافی (شامل جدول ، تصویر ، نوشته و … ) دارد آن را به چندین اسلاید تقسیم کنیم و همه را یکجا در یک اسلاید نیاوریم.

همچنین نوشتن توضیحات اضافی داخل اسلایدها به هیچ وجه توصیه نمی شود و فقط عناوین و سرتیترها و یا خلاصه نکات و نتیجه گیری ها باید وجود داشته باشد آن هم در حد یک جمله کوتاه نه بیشتر. اگر مطلبی نیاز به توضیحات اضافی داشت باید در هنگام ارائه آن را بیان کنید نه اینکه فقط از روی اسلاید روخانی کنید چون خواندن از روی اسلایدها برای حضار خسته کننده خواهد بود.

نکته مهمی که باید در نظر داشت نوشتن شماره اسلاید است مثلاً اگر پاورپوینت شامل 25 اسلاید باشد باید برای حضار روشن شود که الان در اسلاید چندم از  25 ام هستید. یعنی در همه اسلایدها علاوه بر شماره اسلاید جاری باید شماره تعداد کل اسلایدهای پاورپوینت هم تکرار شود. نوشتن شماره اسلاید از این جهت حایز اهمیت است که داورانی که هنگام ارائه نوت برداری می کنند و از شما سوال می پرسند بعد از اتمام ارائه اگر سوالی داشته باشند دقیقاً شما را به اسلاید مورد نظر هدایت کنند.

محتوای پاورپوینت دفاع پایان نامه چه باشد؟

یک تقسیم بندی محتوایی برای پاورپوینت دفاع پایان نامه ضروری است ، اینکه از کجا شروع کنیم و به کجا برسیم و روی چه مسایلی بیشتر زوم کنیم به خاطر محدودیت زمانی بسیار پر اهمیت است.

بعد از صفحه اول پاورپوینت که شامل معرفی موضوع و مشخصات دانشجو و اساتید راهنما و … است اولین اسلاید باید شامل یک چکیده از مطالبی باشد که در پاورپوینت دفاع پایان نامه قرار است توضیح داده شود و شماره بندی صفحات پاورپوینت را هم از آنجا آغاز می شود. یک معرفی کوتاه می تواند به حضار نشان دهد که قرار است چه مطالبی ارائه شود.

معمولاً در چند اسلاید اول پاورپوینت به بیان مساله و معرفی موضوع پایان نامه و بررسی چالش های پیش رو خواهیم پرداخت و حتی المکان سعی می کنیم کوتاه و مختصر باشد تا برای بقیه مطالب وقت کم نیاوریم.

بعد از آن به بررسی روش های ارائه شده برای حل مشکلات پیش رو و ایده پیشنهادی پایان نامه خواهیم پرداخت و اصل تمرکز پاورپوینت دفاع پایان نامه باید روی این بخش باشد.

در ادامه نتایج شبیه سازی و تحلیل های آماری را که کارایی ایده پیشنهادی ما را ثابت می کنند ارائه خواهیم داد و در نهایت نتیجه گیری و پیشنهادات برای کارهای آتی را نهایتاً در دو اسلاید به صورت خلاصه وار خواهیم آورد. اگر تعداد اسلایدها کم بود می توانیم منابع را هم در آخر اضافه کنیم اما حتماً ضروری نیست.

محتوای پاورپوینت پایان نامه

چه مطالبی را نباید در پاورپوینت دفاع پایان نامه بیاوریم؟

در کل باید سعی کنیم مسایل حاشیه ای را کنار بگذاریم و بیشتر بر روی اصل موضوع تمرکز کنیم مطالبی که در ضمیمه پایان نامه آورده می شود مانند کدنویسی ها ، کاتالوگ ها ، دیتا شیت ها ، توضیحات اضافی و … به هیچ عنوان نباید داخل پاورپوینت دفاع پایان نامه آورده شود. در شبیه سازی ها نیازی نیست تمام مراحل آن را داخل پاورپوینت بیاوریم و فقط نتایج نهایی که به دست آمده است کفایت می کند. همچنین استفاده بیش از حد از جدول ها و آمار و ارقام هم توصیه نمی شود.

سر جلسه دفاع چه طور زمان را مدیریت کنیم؟

زمانی که برای ارائه پایان نامه اختصاص داده می شود در مقطع کارشناسی ارشد 15-30 دقیقه و برای دکتری 45-30 دقیقه است پس باید زمان را طوری مدیریت کنیم که برای پرداختن به تمام مطالب وقت کم نیاوریم. تعداد اسلایدهای به کار رفته در پاورپوینت دفاع پایان نامه رابطه مستقیمی با مدت زمان ارائه آن دارد پس نباید تعداد اسلایدها بیش از حد زیاد شود.

همچنین این که برای چه مطالبی باید وقت بیشتری اختصاص دهیم و چه مطالبی را باید سریعتر رد شویم خود مساله مهمی است. اگر بخواهیم یک قانون سرانگشتی داشته باشیم می توانیم بگوییم 20 درصد از زمان ارائه پاورپوینت را به بیان مساله و موضوع پایان نامه و مشکلات پیش رو اختصاص دهیم ، حدود 60 درصد از وقت مان را برای راه حل های ارائه شده برای مشکلات پیش رو و ایده اصلی پایان نامه اختصاص دهیم و 20 درصد باقیمانده را به شبیه سازی ها و تحلیل های آماری و نتیجه گیری و پیشنهادات اختصاص دهیم.

البته این کار نیاز به تمرین و تکرار دارد. برای اینکه نحوه ارائه خودمان را ارزیابی کنیم می توانیم قبل از دفاع چندین بار پاورپوینت دفاع پایان نامه را برای همکلاسی ها یا دوستان ارائه دهیم و نقاط ضعف و قوت خودمان را پیدا کنیم و مدیریت زمان را در دست بگیریم تا با آمادگی کامل سر جلسه دفاع از پایان نامه حاضر شویم. یک راه کار خوب برای ارزیابی نحوه ارائه ، گرفتن فیلم از خودمان در حین تمرین است ، با این کار هر ضعفی در ارائه و یا زمان بندی آن وجود داشته باشد نمایان خواهد شد.

مدیریت زمان در جلسه دفاع پایان نامه

خلاصه و جمع بندی

در این مطلب به بررسی نکات مهم و کلیدی برای تهیه پاورپوینت دفاع پایان نامه و نحوه مدیریت زمان سر جلسه دفاع پرداخته شد. و گفتیم که برای شروع ساخت پاورپوینت بهترین کار ایجاد یک طرح آماده روی کاغذ است و بعد از آن نوبت عملی کردن طرح در محیط نرم افزار پاورپوینت طبق قوانینی که برای تهیه آن شرح داده شد است.

مهمترین بخش در پاورپوینت بخش مربوط به ایده پیشنهادی است که باید تمرکز اصلی را روی آن گذاشت و سوالاتی هم که امکان دارد داوران مطرح کنند به احتمال زیاد در رابطه با همین بخش خواهد بود. برای مدیریت زمان ارائه پاورپوینت هم یک قانون سرانگشتی معرفی شد تا بتوانید طبق آن تهیه پاورپوینت را پیش ببرید.

برای مشاوره انجام پایان نامه کافیست وارد سایت استاد راهنما شده و درخواست خود را ثبت نمایید.

ارسال به دوستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *