برون سپاری پایان نامه چه مشکلاتی دارد؟

انجام پایان نامه یکی از بزرگترین دغدغه های دانشجویان ، به ویژه دانشجویان تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد) در طول دوره تحصیلی می باشد که معمولاً هزینه زمانی و مالی را می طلبد و خیلی وقت ها پیش آمده که دانشجو با برون سپاری پایان نامه به افراد متخصص و گاهاً سود جو علاوه بر با صرف هزینه های مالی زیاد ، زمان بسیار  زیادی را نیز از دست داده و به نتیجۀ دلخواه نرسیده است. در این پست به بررسی موضوع برون سپاری پایان نامه ها و مشکلاتی که در این زمینه پیش می آید خواهیم پرداخت.

چرا دانشجویان پایان نامه ها را برون سپاری می کنند؟

قدم گذاشتن در یک مسیر ناشناخته به طور معمول امری استرس زا و گیج کننده است و انجام پایان نامه به دلیل عدم شناخت کافی و تبلیغات نادرست عده ای ، دانشجویان را به سمت برون سپاری پایان نامه سوق می دهد. غافل از اینکه اندکی تحقیق و بررسی پیش از شروع کار می تواند گره گشای بسیاری از مشکلاتی باشد که در حین انجام پایان نامه رخ می دهد و تصورات غلطی که دانشجویان عزیز از پروسۀ پایان نامه دارند را برطرف کند.

سخت ترین مرحله در انجام پایان نامه شروع آن می باشد و اگر استارت کار به درستی زده شود قطعاً برای مراحل بعدی راه هموار خواهد بود. نوشتن یک پروپوزال مناسب اولین قدم است که اگر به درستی برداشته نشود ادمۀ راه  را بسیار  دشوار خواهد نمود. و خیلی پیش آمده که دانشجو بدون دید و تجربه کافی و درک درست از موضوع پایان نامه با عجله اقدام به نوشتن پروپوزال نموده و  در نهایت به نتیجۀ درست نرسیده و روند دفاع از پایان نامه آنها با مشکل مواجه شده است.

شاید بپرسید که نقش استاد راهنمای دانشجو این وسط چیست؟ در جواب باید بگوییم که هر موضوعی که به عنوان پایان نامه مطرح می شود به نوعی تازگی دارد ، (نه به این مفهوم که قبلاً کسی بر روی آن موضوع کار نکرده باشد بلکه منظور از تازگی بهبودهایی است که باید کار جدید نسبت به کارهای انجام گرفتۀ قبلی داشته باشد) و این تازگی نیازمند تحقیق و بررسی فراوان است که آیا این موضوع با این پارامترها به نتیجه مطلوب خواهد رسید یا خیر؟ و اساتید گاهاً فرصت کافی برای بررسی تمامی جوانب موضوع را نمی یابند.

یکی دیگر از دلایلی که موجب انتخاب نامناسب موضوع و تایید آن توسط استاد راهنمای دانشجو می شود دیدی است که استاد نسبت به توانایی های دانشجو دارد. و انتظار بیش از حد از دانشجو با توجه به بازه زمانی در نظر گرفته شده ، دانشجو را وادار به برون سپاری پایان نامه به دیگران می کند.

به طور خلاصه دلایلی که دانشجویان را به سمت برون سپاری پایان نامه ها ترغیب می کند به شرح زیر است:

  • عدم شناخت و آگاهی کافی از روند انجام پایان نامه
  • تبلیغات منفی دیگران در مورد سختی کار
  • انتخاب نادرست موضوع پایان نامه متناسب با توانایی های دانشجو
  • نبود وقت کافی با توجه به بازه زمانی در نظر گرفته شده
  • عدم تسلط به نرم افزار های تخصصی (علی الخصوص در رشته های مهندسی)
  • نداشتن انگیزه و اشتیاق برای ادامه کار
  • در اختیار نگذاشتن وقت کافی به دانشجو از سوی اساتید راهنما برای پاسخ به سوالات
  • در دست بودن رفرنس های متعدد و عدم تشخیص مناسبترین منبع

چرا باید پایان نامه نویسی توسط خود دانشجو انجام شود ؟

مهمترین واحد درسی مقطع کارشناسی ارشد پایان نامه می باشد و به نوعی برای شخصی که تازه از دانشگاه فارغ التحصیل شده و سابقه کار ندارد ، رزومۀ کاری محسوب می شود و بسیاری از افراد با ارائه یک پایان نامه خوب به عنوان رزومه در آزمون مصاحبۀ شرکت های خصوصی و حتی دولتی پذیرفته شده و مشغول به کار می باشند.

و برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است به طوری که مصاحبه دکتری که مهمترین مرحله در پذیرش دانشجو در این مقطع می باشد بیشتر حول موضوع پایان نامه می چرخد. به علاوه پیدا کردن کار در حیطۀ تخصصی دانشجویی که عمر خود را در راه تحصیل صرف کرده می تواند انگیزۀ کافی برای نگارش پایان نامه با کیفیت توسط خود دانشجو باشد.

نگارش پایان نامه

سپردن  پایان نامه به دیگران چه مشکلاتی دارد؟

نگارش پایان نامه توسط دیگران جدای از اینکه جرم محسوب می شود و در صورت اثبات جرم توسط هیئت نظارت بر پایان نامه ها ، حتی امکان اخراج دانشجو وجود دارد به لحاظ اخلاقی و شرعی نیز امری پسندیده و مقبول نیست.

صرف نظر از این موارد یک پایان نامه بی کیفیت وجه دانشجو را مخدوش می کند که دیگر قابل تغییر نیست. افرادی که به کار پایان نامه نویسی مشغول هستند معمولاً فارغ التحصیلان ارشد یا دکتری هستند و بیشتر به جنبۀ مالی مساله نگاه می کنند و چون نوشتن پایان نامه اصولی و با کیفیت زمان بر است برای شخصی که از این راه امرار معاش می کند وقت گذاشتن بیش از اندازه برای انجام آن در ازای مبلغی که دریافت می کند مقرون به صرفه نیست.

از این رو معمولاً از مطالب کپی شده و تکراری که از چندین منبع مختلف گرد آوری شده اند استفاده می نمایند که با کمی تحقیق و جستجو به سادگی می توان به مساله پی برد و تشخیص جعلی بودن پایان نامه توسط اساتید راهنما و داورانی که در سر جلسه دفاع حضور می یابند کار دشواری نیست.

که این امر می تواند برای دانشجو بسیار گران تمام شود و حتی پیش آمده که یک پایان نامه آماده که قبلاً توسط شخص دیگری انجام شده و موضوع آن مشابه موضوع پایان نامه دانشجو بوده به وی تحویل داده شده و دانشجو بی خبر از مساله با اعتماد به نفس کامل سر جلسه دفاع حاضر شده که جعلی بودن پایان نامه محرز گشته و موجب اخراج وی شده است.

نوشتن و ویرایش کردن یک پایان نامه اصولی حتی اگر بخش شبیه سازی و جنبۀ نو آوری آن را به کنار بگذاریم و فقط به دید نظری به مساله نگاه کنیم حداقل یک تا دو ماه تمام وقت ، بسته به موضع انتخابی زمان می برد. حال برخی از افراد در عرض دو هفته یک پایان نامه کامل را تحویل می دهند به نظر شما جای شک و تردید نیست؟

اگر تمامی مسایل گفته شده را به کنار بگذاریم و فرض کنیم یک پایان نامه بی عیب و نقص در اختیار دانشجو قرار گیرد ، این شما هستید که باید سر جلسه دفاع بتوانید به سوالات داوران پاسخ دهید.

در طی انجام پایان نامه سوالات بی شماری در ذهن شما تداعی می شود که اگر خودتان در روند انجام کار باشید به مرور زمان و با مطالعه به جواب بسیاری از آنها خواهید رسید  و طبیعتاً برخی از سوالات بی جواب باقی می مانند که می توان برای پاسخ به آنها از اساتید راهنما ، همکلاسی ها و یا افراد متخصص کمک گرفت ، و این پرسش و پاسخ ها باعث می شود که شما  آمادگی کافی برای حضور در سر جلسه دفاع داشته باشید و بر پایان نامه ای که قرار است ارائه دهید مسلط شوید.

و ممکن است سوالاتی که پیرامون پایان نامه در سر جلسه دفاع پرسیده می شوند همان پرسش و پاسخ هایی باشند که قبلاً ذهن شما درگیر آن بوده ولی به بنا به دلایلی به صورت مکتوب در نیامده است و چه کسی بهتر از خود شما قادر به پاسخگویی به آنهاست؟  کسی که به پایان نامه خودش تسلط کافی نداشته باشد چطور می تواند آنرا به دیگران بفهماند؟

ناتوانی در پاسخگویی

در ادامه به بررسی راه حل اکثر مشکلات ذکر شده می پردازیم و سعی می کنیم با روشی نوین تا حد زیادی راه را برای شما هموار کنیم که بتوانید با صرف زمانی کم و با خیالی آسوده سر جلسه دفاع حضور یابید و بهترین نتیجه را کسب کنید پس با ما باشید.

راه حل ما برای حل این مشکلات چیست ؟

در بخش های قبلی به مشکلاتی که برون سپاری پایان نامه پیش می آورد به طور کامل پرداختیم اکنون باید به دنبال راه حلی مناسب باشیم که بتوانیم در زمانی کوتاه به نتیجۀ دلخواهمان برسیم. وبسایت استاد راهنما در این زمینه پیش گام شده و مناسبترین روش ممکن را پیشنهاد می دهد.

اگر بخواهیم مراحل انجام یک پایان نامه کامل را به لحاظ زمانی طبقه بندی کنیم ، چهار مرحله کلی وجود دارد. مرحله اول که تحقیق پیرامون موضوع پیشنهادی و انتخاب مقاله بیس و نوشتن پروپوزال می باشد که مهمترین مرحله نیز به حساب می آید و استارت کار را اینجا خواهیم زد. مرحله دوم تحقیق و مطالعه در مورد کارهایی که قبلاً در این زمینه انجام شده و ایده گرفتن از آنها و پیشنهاد ایده از جانب خودمان است.

مرحله بعدی شبیه سازی ایدۀ پیشنهادی می باشد که در صورت تسلط نداشتن به نرم افزار های تخصصی مربوطه ، زمان بر ترین بخش انجام پایان نامه همین مرحله است. و در نهایت بخش آخر مکتوب کردن نتایج مراحل قبلی می باشد که ساده ترین و کم زمان ترین بخش انجام پایان نامه همین جاست.

مراحل انجام پایان نامه

وبسایت استاد راهنما با بکارگیری افراد متخصص در رشته ها و گرایش های مختلف بستری را فراهم نموده که دانشجو با استاد راهنمای خصوصی خود به صورت مستقیم و مداوم از بدو شروع کار تا روز دفاع در ارتباط باشد. استاد راهنمای خصوصی دانشجو در همه مراحل همراه وی بوده و انتخاب موضوع و مقاله بیس را که بسیار مهم می باشد عهده دار می شود.

بعد از نوشتن پروپوزال که وارد مرحله دوم شدیم استاد راهنمای خصوصی به دانشجو در انتخاب مناسبترین منبع که خود بسیار زمان بر است و یافتن آن از میان بی نهایت رفرنس موجود کاری دشوار به نظر می رسد کمک نموده و به کمک دانشجو یک ایدۀ جامع را ارائه خواهند داد. در مرحلۀ بعدی که شبیه سازی ایده پیشنهادی می باشد استاد راهنمای خصوصی فایل های شبیه سازی شده را به دانشجو تحویل داده و  تفهیم کامل دانشجو را عهده دار شده و با ضبط ویدئو تمامی مراحل شبیه سازی را از اول تا آخر به طور کامل به دانشجو آموزش خواهد داد.

آخرین مرحله که نگارش پایان نامه است بر عهدۀ دانشجو بوده ولی اینجا هم استاد راهنمای خصوصی نظارت و کنترل لازم را اعمال خواهد نمود. و در هر مرحله ای به سوالات دانشجو به طور کامل پاسخ داده به گونه ای که هیچ جای نگرانی برای دانشجو باقی نمی ماند. با این روش در زمانی کوتاه به نتیجه ای موثر خواهید رسید و با خیال راحت و به دور از استرس و بدون نیاز به برون سپاری پایان نامه سر جلسه دفاع حضور می یابید.

برای دریافت مشاوره تا دفاع می توانید وارد بخش مشاوره انجام پایان نامه سایت استاد راهنما شوید.

ارسال به دوستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *