نرم افزار Cadence چیست و چه کاربردهایی دارد؟

نرم افزار Cadence چیست و چه کاربردهایی دارد؟

نرم افزار کیدنس (Cadence) از سری نرم افزارهای بسیار تخصصی و قدرتمند الکترونیک می باشد که به وسیله آن، شبیه سازی در حوزه های مختلف (حوزۀ زمان ، حوزۀ فرکانس و …) را می توان با تکنولوژی های متفاوت  و در انواع مختلف پروسه ها مانند ۰٫۱۸um ، ۹۰nm و…  انجام داد.

همچنین  با قابلیت هایی که نرم افزار کیدنس در زمینه کشیدن لیوت (Layout) دارد، در ساخت مدارات مجتمع کاربرد گسترده ای دارد. ساخت مدارات مجتمع بسیار هزینه بر است.

این نرم افزار به ما کمک می کند که در ابتدا شبیه سازی دقیقی از مدار مورد نظر داشته باشیم و سپس با اطمینان بالا آن را به مرحله ساخت برسانیم که در صنعت این مدارها بسیار پرکاربرد می باشند. برای رسیدن به جواب دقیق در تکنولوژی های زیر میکرون، نیاز به شبیه ساز قوی در این زمینه داریم که این نرم افزار این قابلیت را فراهم نیز ساخته است.

کمی در مورد محیط  Cadence و کاربردهای تخصصی تر آن :

شرکت Cadence از بزرگترین کمپانی های صنعت الکترونیک به شمار می رود. نرم افزار Cadence OrCAD محصول این شرکت می باشد که برای طراحی و شبیه سازی مدارات الکترونیکی و ساخت بردهای PCB به کار می رود. محصول بزرگتر و قوی تر این شرکت نرم افزار Cadence IC Design می باشد.

این نرم افزار اصولاً در محیط لینوکس نصب و اجرا می شود اما امکان استفاده از آن در بستر ویندوز به وسیله نرم افزارهای خاصی مانند (VMWare) که یک نوع ماشین مجازی محسوب می شود و پل ارتباطی بین دو سیستم عامل ویندوز و لینوکس می باشد نیز فراهم است.

در این نرم افزار برخلاف Hspice که فقط با کدنویسی سر و کار دارد، امکان طراحی مدارت به صورت شماتیک نیز فراهم است و برای افرادی که علاقه ای به کد نویسی ندارند محیط مناسبی را فراهم کرده است. این نرم افزار نقش بسیار پررنگی در طراحی مدارهای مجتمع الکترونیکی آنالوگ و دیجیتال (و همچنین مرکب) ایفا می کند.

معمولاً مهندسین برق برای طراحی مدارهای الکترونیکی فرکانس پایین و فرکانس بالا از این نرم افزار استفاده می کنند. همچنین نرم افزار Cadence IC Design برای طراحی های مربوط به سلول استاندارد، سلول های حافظه و FPGA و سیگنال های ترکیبی نیز استفاده می شود و این قابلیت را دارد که برای طراحی صورت گرفته یک نقشه Layout به منظور ساخت طراحی کند.

لی اوت مدار مجتمع در نرم افزار کیدنس
طرح لی اوت یک مدار مجتمع

برای دریافت مشاوره در زمینه کار با نرم افزار کیدنس برای انجام پایان نامه می توانید وارد صفحه انجام پایان نامه ارشد  برق سایت استاد راهنما شوید.

ارسال به دوستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *