• خانه
  • >
  • مقالات
  • >
  • مراحل انجام پایان نامه کارشناسی ارشد به طور خلاصه و مفید

مراحل انجام پایان نامه کارشناسی ارشد به طور خلاصه و مفید

در این پست قصد داریم مراحل انجام پایان نامه کارشناسی ارشد را از صفر تا صد به صورت خلاصه وار به شما معرفی کنیم. خوب اولین گام برای انجام پایان نامه چه کارشناسی ارشد و چه دکتری انتخاب موضوع پایان نامه با تایید استاد راهنما می باشد بعد از آن نوشتن پروپوزال مرحله بعدی بوده و در ادامه شروع فرایند اصلی پایان نامه نویسی که خود شامل چندین بخش می باشد و در انتها ثبت پایان نامه در سامانه ایرانداک ، تهیه پاور پوینت و کارهای مربوط به جلسه دفاع پایان نامه می باشد.

هر کدام از مراحل انجام پایان نامه باید طبق اصول خاصی پیش برود که در اینجا ما فقط معرفی مختصری بر آنها خواهیم داشت و در پست های دیگر به شرح جزییات کامل آنها پرداخته ایم.

مراحل انجام پایان نامه

انتخاب استاد راهنما و مشخص کردن موضوع پایان نامه (اولین مرحله انجام پایان نامه)

این دو بخش از مراحل انجام پایان نامه به هم گره خورده و شما نمی توانید بدون تاییدیه استاد راهنما موضوعی را انتخاب کنید و آن را ادامه دهید.

پس دو تا راه داریم یا اول استاد راهنمای مد نظرمان را تعیین کنیم بعد بر اساس پیشنهاداتی که استاد به ما می دهد و با مشورت وی و یا دیگران و یا حتی نظر شخصی خودمان و تایید نهایی استاد موضوع مورد علاقه مان را انتخاب کنیم و یا اینکه ما از اول موضوعی را برای خودمان مشخص کرده ایم و به حوزه خاصی علاقه مند هستیم و قبلاً راجب آن تحقیق کرده ایم و موضوع انتخابی ما در حوزه تخصصی استاد یا اساتیدی می باشد که بقیه اساتید دیگر در آن موضوع تخصصی ندارند.

به هر حال چه اول موضوع را مشخص کنیم بعد استاد را انتخاب کنیم و تاییدیه بگیریم و چه استاد برای ما موضوع را تعیین کند (در مورد انتخاب موضوع پایان نامه در پست مربوط به آن توضیحات لازم داده شده است) اولین گام مراحل انجام پایان نامه را برداشته ایم حال سراغ گامهای بعدی خواهیم رفت.

انتخاب استاد راهنما

نوشتن پروپوزال و ثبت در سامانه ایرانداک (مرحله دوم از مراحل انجام پایان نامه)

بعد از تعیین استاد راهنما و انتخاب موضوع حالا باید پیشنهاده یا پروپوزال مان را طبق اصولی که قبلا در پست مربوطه (پروپوزال نویسی را چه طور انجام دهیم؟) در مورد آن به طور کامل توضیح داده ایم به سایت ایرانداک بفرستیم و تاییدیه بگیریم تا مشخص شود که موضوع تکراری نبوده و قبلاً شخص دیگری آن را انجام نداده باشد.

بعد از چند روز ایمیل تاییدیه ایرانداک به ما و آموزش دانشگاه ارسال خواهد شد و پس از تایید نهایی آموزش دانشگاه که معمولاً بدون مشکل صورت می پذیرد حالا می توانیم بقیه مراحل انجام پایان نامه را ادامه دهیم.

نوشتن پروپوزال

فرایند اصلی پایان نامه نویسی (مرحله سوم از مراحل انجام پایان نامه)

مراحل انجام پایان نامه بعد از ثبت پروپوزال شامل چندین بخش از جمله تحقیق درباره موضوع پایان نامه ، ایده پیشنهادی پایان نامه ، شبیه سازی ایده پیشنهادی و نتایج آماری و در نهایت نگارش پایان نامه می باشد. که به بررسی خلاصه وار هر کدام خواهیم پرداخت.

تحقیق درباره موضوع پایان نامه و مرور ادبیات

شاید مهمترین بخش در طی مراحل انجام پایان نامه تحقیق درباره موضوع پایان نامه باشد اینکه بررسی کنیم موضوع پیشنهادی ما چه فاکتورهایی دارد اهمیت موضوع ما در چیست و چه نیازی را قرار است برآورده کند و هدف اصلی ما از انجام این پایان نامه چیست.

و بعد از تحقیق در مورد تعاریف و مقدمات پایان نامه باید ساختار پایان نامه را شکل دهی کنیم و در انتهای فصل اول مشخص کنیم که سر فصل های بعدی در مورد چه موضوعاتی است و به طور خلاصه وار هر کدام را توضیح دهیم.

در ادامه به مرور ادبیات خواهیم پرداخت و کارهایی را که دیگران در این حوزه انجام داده اند را نقد و بررسی خواهیم کرد و در مورد مزایا و معایب کار آنها بحث خواهیم کرد.

این دو بخش یعنی تعاریف اولیه و مرور ادبیات می تواند دو فصل و یا بیشتر را به خود اختصاص دهد اما سوالی که ممکن است پیش بیاید این است که ما در نوشتن پروپوزال هم این مراحل را داشتیم و چه تفاوتی بین این دو وجود دارد؟ خوب در واقع در هنگام پایان نامه نویسی تحقیقات بسیار جامع تر و کامل تری انجام میشه و موضوعات با جزییات بیشتری مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

بررسی ایده پیشنهادی پایان نامه

اصل کاری که ما خودمان انجام می دهیم در بخش ایده پیشنهادی مطرح خواهد شد. و سوالاتی هم که در جلسه دفاع از پایان نامه از ما پرسیده خواهد شد به احتمال بسیار زیاد از این بخش خواهد بود یعنی ما باید بتوانیم از ایده پیشنهادی مان و کاری که خودمان انجام داده ایم دفاع کنیم نه کاری که قبلاً توسط دیگران انجام شده و بخش اعظم پاورپوینت دفاع را این بخش به خود اختصاص می دهد.

پس این بخش بسیار حساس است و در واقع قلب تپنده مراحل انجام پایان نامه است و باید بتوانیم توضیحات کافی برای اثبات آن ارائه دهیم.

نتایج آماری و شبیه سازی

بعد از ارائه ایده پیشنهادی باید بتوانیم صحت و سقم کار انجام شده را اثبات نماییم که نرم افزارهای شبیه سازی ابزاری برای این کار می باشند. در این بخش داده های آماری و نتایج شبیه سازی را توسط نرم افزار استخراج نموده و در قالب یک فصل با توضیحات قانع کننده ارائه خواهیم داد.

نتایج شبیه سازی پایان نامه

نتیجه گیری کلی و پیشنهادات

این بخش نیز بیشتر مربوط به ایده پیشنهادی و نتایج به دست آمده می باشد که به طور خلاصه وار آنها را مرور می کند و در ادامه پیشنهاداتی که برای کارهای آینده که می تواند موضوع تحقیقات بعدی باشد را ارائه خواهد داد.

چکیده و فهرست نویسی

در آخر و بعد از تکمیل جز به جز مراحل انجام پایان نامه چکیده ای از کل کار انجام شده در طی پایان نامه و فهرست مطالب ، اشکال و جدول ها را در اول پایان نامه و قبل از متن اصلی آن قرار خواهیم داد. برای کسب اطلاع از نحوه نگارش چکیده پایان نامه به پست مربوط به آن رجوع کنید.

ثبت پایان نامه در سامانه ایرانداک (مرحله چهارم از مراحل انجام پایان نامه)

پس از تایید گرفتن از استاد راهنما برای دفاع  و تکمیل نگارش پایان نامه و قبل از برگزاری جلسه دفاع باید پایان نامه خود را در سامانه همانندجوی سایت ایرانداک ثبت کنیم و پس از اخد تاییدیه ایرانداک حالا می توانیم برای جلسه دفاع آماده شویم و آخرین مراحل انجام پایان نامه را به انجام برسانیم.

گرفتن مهلت دفاع و تهیه پاورپوینت نهایی (مرحله ششم و آخرین مرحله انجام پایان نامه)

آخرین مرحله از مراحل انجام پایان نامه گرفتن زمان برای دفاع از پایان نامه می باشد که توسط اساتید و داوران تعیین خواهد شد و معمولاً دانشجو مدتی (یک الی دو هفته) فرصت خواهد داشت تا مرور کلی بر آنچه تا کنون انجام داده است داشته باشد و پاورپوینت نهایی را آماده کند.

ارائه پاور پوینت دفاع

خلاصه و جمع بندی

در این پست مراحل انجام پایان نامه به طور خلاصه و مفید مورد بررسی قرار گرفت تا دید کلی نسبت به کل کاری که در طول انجام یک پایان نامه کارشناسی ارشد باید انجام دهیم داشته باشیم مراحل یاد شده برای دکتری هم تقریباً مشابه می باشد و تفاوت اساسی ندارد. به طور خلاصه وار مراحل انجام پایان نامه به صورت زیر خواهد بود.

  • انتخاب موضوع و تعیین استاد راهنما
  • ثبت پروپوزال در ایرانداک و گرفتن تاییدیه برای ادامه کار
  • فرایند اصلی نوشتن پایان نامه
  • ثبت پایان نامه نگارش شده در سامانه ایرانداک و بررسی همانند جویی
  • تعیین تاریخ و زمان برای دفاع از پایان نامه و تهیه پاورپوینت

 

برای دریافت مشاوره در زمینه انجام پایان نامه کافیست وارد سایت استاد راهنما شده و درخواست خود را ثبت نمایید.

ارسال به دوستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *