• خانه
  • >
  • مقالات
  • >
  • برای گرفتن ایده پایان نامه چه راه هایی وجود دارد؟

برای گرفتن ایده پایان نامه چه راه هایی وجود دارد؟

ایجاد نوآوری یک اصل اساسی در نگارش پایان نامه هست بسیاری از دانشجویان در نوشتن فصل سوم پایان نامه که مربوط به ایده پایان نامه می باشد دچار سردرگمی می شوند اینکه چه طور باید  یک ایده نو را ارائه داد بودن اینکه کپی برداری از کار کسی باشد بسیار چالش برانگیز است.

 در این پست قصد داریم به بررسی ایده پایان نامه بپردازیم و راه هایی را به شما آموزش دهیم که بتوانید ایده های جدید ارائه دهید، این که از کجا باید ایده بگیریم از چه منابعی باید استفاده کرد و چه طور می توانیم ایده های جدید خلق کنیم که مشابه کارهای دیگران نباشد سوالاتی هست که قصد داریم به آن پاسخ دهیم.

ایده پیشنهادی پایان نامه چیست؟

در فصل اول پایان نامه مقدماتی در مورد موضوع اصلی پایان نامه ارائه می شود، فصل دوم مربوط به پیشینه تحقیقات انجام شده است و اما فصل سوم که روش تحقیق نام دارد مربوط به روش کار شما برای حل مساله پایان نامه می باشد، ایده پایان نامه معمولاً روش جدیدی را برای حل مساله اساسی تحقیق بیان می کند.

ایده پیشنهادی پایان نامه

جدید بودن روش کار به این معنی نیست که شما صفر تا صد روشی را خودتان ابداع کنید، بلکه ایجاد تغییرات کوچک در کارهای انجام شده قبلی و یا بررسی مساله از دیدگاهی متفاوت تر می تواند به عنوان ایده پایان نامه مطرح شود. البته باید در نظر داشت که اعمال تغییر در کارهای قبلی باید نهایتاً منجر به بهبود حداقل یکی از پارامترهای مساله شود.

گاهی اوقات ترکیب نتایج به دست آمده قبلی منجر به ابداع یک روش جدید می شود که باعث بهبود نتایج به دست آمده خواهد شد پس قطعاً هر چه بیشتر در زمینه موضوع پایان نامه تحقیق کنید و منابع بیشتری را مطالعه کنید ایده های متنوع تری به ذهنتان خواهد رسید.

از چه منابعی برای ایده گرفتن استفاده کنیم؟

در پست مربوط به رفرنس نویسی در مورد منابعی که می توانیم برای نگارش پایان نامه از آنها استفاده کنیم و قواعد به کار گیری آنها صحبت کردیم. از بین منابع معرفی شده مقاله و پایان نامه به خصوص پایان نامه خارجی می تواند بهترین منبع برای گرفتن ایده پایان نامه باشد.

ایده گرفتن از مقالات تخصصی

مطالعه مقالات تخصصی به خصوص مقالات جدیدتر می تواند به ما در ارائه ایده پایان نامه بسیار کمک کند. شما می توانید چندین مقاله در رابطه با موضوع پایان نامه تان بخوانید و از همه آنها ایده بگیرید و با ترکیب آنها با همدیگر یک کار جدید خلق کنید. برای دانلود مقالات روز دنیا می توانید به پایگاه های زیر مراجعه کنید.

https://link.springer.com/

https://www.sciencedirect.com/

https://ieeexplore.ieee.org/Xplore/home.jsp

ایده گرفتن از مقالات تخصصی

مثلاً می توانید از ایده به کار رفته در یکی از مقالات برای بهبود یک پارامتر در مقاله ای دیگر استفاده کنید. یا اینکه می توانید روش تحقیقی که در یکی از مقالات جدیدتر به کار رفته را بر روی مقالات قدیمی تر آزمایش کنید و اگر دیدید نتیجه بهتری در حداقل یک پارامتر ایجاد می شود آن را به عنوان بهبود قلمداد کنید و بر روی آن مانور دهید و به عنوان یک کار جدید آن را به ثبت برسانید.

البته ذکر منبع نباید در هیچ یک از موارد گفته شده نباید نادیده گرفته شود. فراموش نکنید که جا انداختن رفرنس و ثبت کردن یک اثر به نام خود بدون اینکه نامی از صاحب اصلی اثر برده شود می تواند سرقت علمی به حساب بیاید، پس این مورد را جدی بگیرید.

ایده گرفتن از پایان نامه های خارجی

به طور کلی خواندن یک پایان نامه می تواند بسیار بیشتر از مقاله به ما در انجام پایان نامه کمک کند. چون پایان نامه اطلاعات جامع تری در مورد پیشینه موضوع به ما می دهد در حالی که مقالات سریع و خلاصه وار از آن رد می شوند. و اینکه نتایج و شبیه سازی ها و حتی ایده پایان نامه در مقایسه با مقالات با جزییات بسیار کامل تری بیان می شود و درک موضوع برای ما ساده تر می شود.

ایده گرفتن از پایان نامه

اما دلیل اینکه روی پایان نامه های خارجی بیشتر تاکید می کنیم این است که اولاً کیفیت آنها به لحاظ علمی و نگارشی در مقایسه با پایان نامه های داخلی بالاتر است و دوم اینکه پایان نامه های خارجی به روز تر می باشند و سوماً شما می توانید به پایان نامه های تمامی کشورهای دنیا دسترسی داشته باشید پس به دیتابیس غنی تری دسترسی خواهید داشت که احتمال اینکه موضوع شما را پوشش دهد بسیار بیشتر است، به خصوص اگر موضوع شما جدید باشد.

و مهمترین دلیل اینکه پایان نامه خارجی به داخلی ترجیح داده می شود بحث همانندجویی است اگر شما بخواهید از مطالب یک پایان نامه داخلی داخل پایان نامه خودتان استفاده کنید حتی اگر رفرنس دهی را هم به درستی انجام دهید درصد همانندی که توسط نرم افزارهای مشابهت سنج مشخص می شود بالا رفته و برای شما مشکل ساز خواهد بود، اما استفاده از پایان نامه های خارجی این محدودیت را ندارد و شما می توانید عین همان مطالب را با ذکر منبع داخل پایان نامه خودتان استفاده کنید.

شما می توانید برای گرفتن ایده پایان نامه از پایان نامه های خارجی کمک بگیرید و با ایجاد تغییرات جزئی در آنها یک کار جدید خلق کنید. به عنوان مثال برای حل یک مساله روش های مختلفی در یک پایان نامه پیشنهاد می شود که نهایتاً یکی از این روش ها به عنوان روش کار نهایی و ایده پایان نامه با جزییات بررسی می شود و شما می توانید از بقیه روش ها به عنوان یک ایده خام استفاده کنید و با وارد شدن به جزییات آنها یک کار جدید ارائه دهید.

خلاصه و جمع بندی

یکی از چالش های اساسی انجام پایان نامه ، ایجاد نوآوری در آن هست. ایده پایان نامه مهمترین بخش در انجام پایان نامه می باشد و تمرکز اصلی در جلسه دفاع از پایان نامه هم بر روی این بخش می باشد. برای گرفتن ایده پایان نامه منابع مختلفی وجود دارد که با مطالعه آنها می توانید یک کار جدید خلق کنید که از جمله می توان به مقالات تخصصی و پایان نامه های خارجی اشاره کرد.

برای ارائه یک کار جدید لازم نیست حتماً صفر تا صد آن را خودتان خلق کنید بلکه می توانید با ترکیب نتایج کارهای قبلی و یا بررسی کردن یک مساله از دیدگاه های مختلفی که قبلاً بر روی آن کار نشده باشد ایده جدید را ارئه دهید.

در صورتی که برای گرفتن ایده پایان نامه به راهنمایی نیاز دارید می توانید وارد بخش مشاوره انجام پایان نامه گروه آموزشی استاد راهنما شوید و از خدمات مشاوره ای ما بهره مند شوید.

ارسال به دوستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *