• خانه
 • >
 • مقالات
 • >
 • چگونه از پایان نامه های خارجی برای نوشتن پایان نامه کمک بگیریم؟

چگونه از پایان نامه های خارجی برای نوشتن پایان نامه کمک بگیریم؟

بسیاری از ما برای انتخاب موضوع پایان نامه دچار مشکل هستیم، از طرفی ایجاد نوآوری در موضوعات تکراری و قدیمی بسیار دشوارتر بوده و جایی برای کار کردن باقی نگذاشته است. به همین دلیل باید سعی کنیم به دنبال موضوعات روز دنیا باشیم. استفاده از پایان نامه خارجی برای انتخاب موضوع ایده بسیار خوبی است.

 بنابراین در این مطلب قصد داریم شما را با پایان نامه های خارجی و پایگاه های دانلود آنها آشنا کنیم تا بتوانید موضوع مناسب و دلخواهتان را انتخاب کنید. حتی اگر موضوعتان را انتخاب کرده باشید ، ایده گرفتن از پایان نامه های خارجی می تواند شما را برای انجام پایان نامه یاری دهد تا بسیار سریع تر به نتیجه برسید.

پایان نامه چه مزیتی نسبت به مقاله و کتاب دارد؟

وقتی می خواهیم تحقیق در مورد موضوعی را شروع کنیم و هیچ دید اولیه ای نسبت به آن نداشته باشیم منابع مختلفی برای کسب اطلاعات در مورد آن موضوع وجود دارد. از این دست منابع می توان به مقالات علمی به زبان انگلیسی و فارسی ، کتاب های تخصصی و پایان نامه های خارجی و داخلی  اشاره کرد. هر کدام از منابع ذکر شده به نوبه خود ارزشمند بوده و نمی توان هیچ یک از آنها را نادیده گرفت اما مساله اصلی چالش زمان هست.

 مقالات علمی معمولاً اطاعات کافی در مورد یک موضوع و پیشینه آن را در اختیار نمی گذارند و در حد چند پاراگراف در بخش مقدمه اطلاعات خلاصه شده ای را به خواننده می دهند که یافتن تک تک این مراجع و مطالعه آنها بسیار وقت گیر بوده و ایده خوبی نیست بنابراین وقتی به سراغ مقالات علمی می رویم که در مورد پیشینه موضوع اطلاعات کافی داشته باشیم و بخواهیم ایده جدیدی را گسترش دهیم.

پایان نامه در مقایسه با مقاله

 از طرفی کتاب های تخصصی هم بسیار وسیع بوده و اگر بخواهیم در مورد موضوعی اطلاعات کسب کنیم نمی توان دقیقاً عنوان پژوهشی مد نظرمان را در یک کتاب جستجو کنیم و لازم است چندین کتاب مختلف مطالعه شود تا بتوانیم اطلاعات کافی به دست آوریم که این نیز به نوبه خود بسیار زمان بر هست. به خصوص امروزه که موضوعات میان رشته ای رایج شده کتاب نمی تواند زیاد به ما کمک کند چون مطالبی که در یک کتابها نوشته می شنود بر روی فیلد خاصی تمرکز دارند.

خواندن یک پایان نامه خارجی یا داخلی مرتبط با موضوع پایان نامه شما می تواند شروع بسیار خوبی برای کسب اطلاعات اولیه باشد و حجم کار شما برای انجام پایان نامه را تا حد زیادی کاهش می دهد. خواندن پایان نامه نسبت به کتاب و مقاله مزیتهای زیادی دارد اولین موردی که می توان به آن اشاره داشت این است که مطالعه مروری که در پایان نامه انجام می شود بسیار مفصل تر و با توضیحات بیشتری همراه است. مورد دوم اینکه منابع پایان نامه از کتاب ها جدیدتر هست و مورد آخر اینکه نتایج حاصل از پژوهش یک پایان نامه بسیار کامل تر از مقالات بیان شده است.

به طور کلی می توان گفت اطلاعات نوشته شده در یک پایان نامه بسیار کامل تر و با جزییات بیشتری نسبت به مقالات نوشته شده است. و از طرف دیگر یافتن این حجم از اطلاعات به صورت یکجا و دسته بندی شده را نمی توان در کتاب ها یافت پس توصیه می شود اگر در ابتدای کار هستید حتماً با پایان نامه های خارجی و داخلی شروع کنید.

چرا پایان نامه خارجی؟

همان طور که بیان شد خواندن یک پایان نامه مرتبط با موضوع شما می تواند مسیر انجام تحقیقات را مشخص کند. در این بین می توانید هم از پایان نامه های خارجی و هم داخلی استفاده کنید و چون طبیعتاً به زبان فارسی تسلط بیشتری دارید خواندن پایان نامه داخلی ساده تر بوده و در زمان کوتاه تری می توانید آن را مطالعه کنید. برای دانلود پایان نامه های داخلی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری می توانید به سامانه گنج ایرانداک مراجعه نمایید.

اما گاهی اوقات موضوعاتی که تحت عنوان پایان نامه کارشناسی ارشد یا دکتری به دانشجو واگذار می شود بسیار جدید و به روز بوده و منابع فارسی برای آنها وجود ندارد و یا ناکافی هست در این شرایط می توان از پایان نامه خارجی کمک گرفت. چون پایان نامه های خارجی مربوط به یک کشور و یا ناحیه جغرافیایی خاصی نبوده و از دانشگاه های سراسر دنیا پایان نامه هایی برای دانلود موجود است پس طبیعتاً دیتابیس آن کامل تر و غنی تر بوده و امکان اینکه موضوعی مشابه با موضوع پایان نامه شما در بین آنها یافت شود بسیار بیشتر است.

پایان نامه های خارجی

از طرفی برای نگارش فصل دوم پایان نامه یا پیشینه پژوهش که بسیار وقت گیر هم می باشد می توانیم از یک یا چند پایان نامه خارجی کمک بگیریم و دقیقاً عین همان مطالب را با بیانی متفاوت تر استفاده کنیم. استفاده از پایان نامه های فارسی برای نگارش پیشینه پژوهش به واسطه نرم افزارهای مشابهت سنج و انجام همانندجویی که امروزه به یک قانون تبدیل شده می تواند مشکل ساز باشد اما پایان نامه های خارجی مشابهت سنجی نمی شوند و مشکلی از این بابت ندارند.

دلیل دیگری که پایان نامه های خارجی را متفاوت تر از تزهای داخلی می کند کیفیت بهتر آنها نسبت به پایان نامه های فارسی چه از لحاظ علمی و چه از لحاظ نگارشی می باشد البته این در مورد همه پایان نامه های داخلی صدق نمی کند اما باید این واقعیت را بپذیریم که در کل سطح پایان نامه های خارجی بالاتر از پایان نامه های داخلی است مخصوصاً که در دانشگاه های خارج از کشور روی موضوع اصیل بودن پایان نامه و سرقت علمی بسیار حساس هستند و فاکتورهای سخت گیرانه را برای پذیرش پایان نامه ها اعمال می کنند.

و در نهایت اینکه دانلود پایان نامه خارجی به سادگی قابل انجام بوده و می توان به اکثر پایان نامه ها بدون محدودیت تعداد دانلود، دسترسی داشت که این امکان برای دانلود پایان نامه فارسی محدود بوده و در هفته می توان تنها 5 پایان نامه را دانلود کرد.

پس در کل اگر بخواهیم یک جمع بندی داشته باشیم بنا به دلایل زیر پایان نامه خارجی به پایان نامه داخلی اولیت دارد.

 • امکان جستجوی موضوعات جدید و به روز دنیا در بین آنها
 • دیتا بیس بسیار غنی (می توان به پایان نامه های اکثر دانشگاه های معتبر دنیا دست یافت)
 • آشنایی با ایده های جدیدتر
 • امکان استفاده از بخش پیشنه پژوهش آن برای تکمیل فصل دوم پایان نامه
 • عدم امکان همانندجویی برای پایان نامه های خارجی
 • کیفیت بالای مطالب ارائه شده از لحاظ علمی و نگارشی
 • احتمال سرقت علمی در آنها بسیار پایین است
 • دسترسی رایگان و بدون محدودیت تعداد دانلود برای برخی از آنها

معرفی سایت های معتبر جهت دانلود پایان نامه های خارجی

سایت های زیادی برای دانلود پایان نامه های خارجی از سراسر دنیا وجود دارد که بیشتر آنها به زبان انگلیسی نوشته شده اند و می توان آنها را هم به صورت رایگان و هم پولی و با پرداخت اشتراک دریافت نمود اما به دلیل اینکه هزینه اشتراک این سایت ها که با دلار محاسبه می شود بسیار بالاست و از طرفی امکان تهیه ویزا کارت برای پرداخت هزینه در کشور ما ناممکن و یا دشوار می باشد ما روی پایان نامه های رایگان تمرکز داریم.

حدود 30 الی 40 درصد پایان نامه های خارجی منتشر شده در دانشگاه های معتبر دنیا به صورت رایگان در پایگاه های اطلاعاتی مربوط به دانشگاه های طرف قرار داد با آنها قابل دانلود هست. حدود 10 درصد از پایان نامه ها هم بنا به درخواست مولف یا دانشگاه و یا موسساتی که دخیل هستند تا چندین سال قابلیت انتشار به صورت عمومی را ندارند و حتی برخی از این پایان نامه تا 50 سال قابلیت انتشار عمومی را ندارند و تنها اعضای هیات علمی دانشگاه مربوط به آن دسترسی دارند. بقیه پایان نامه ها هم با پرداخت اشتراک قابل دانلود هستند.

دانلود پایان نامه خارجی

در اینجا فهرستی از سایت های دانلود رایگان پایان نامه خارجی را به طور مختصر به شما معرفی می کنیم. همه این وب سایت ها دارای باکس جستجو هستند که می توانید مشخص کنید نتایج جستجو در بازه زمانی خاصی صورت پذیرد و اغلب این پایان نامه ها به صورت PDF یا Text قابل دانلود هستند در اکثر این وب سایت ها امکان جستجو بر اساس موضوع ، نام مولف ، رشته و … وجود دارد و با رفتن به بخش سرچ پیشرفته می توانید جستجوهایتان را محدود کرده و زودتر به نتیجه دلخواه برسید.

 • پایگاه otad : یک پایگاه دسترسی رایگان کاملاً رایگان که می توانید پایان نامه های رشته های مختلف را در آن سرچ کنید. بیش از دو میلیون پایان نامه از 80 دانشگاه معتبر دنیا در این پایگاه نمایه شده است.

/https://oatd.org

 • پایگاه پروکوست ProQuest : یکی از مشهورترین پایگاه در زمینه دانلود پایان نامه های خارجی می باشد که وابسته به موسسه clarivate هست.

http://pqdtopen.proquest.com/search.html

 • پایگاه freefullpdf : در این پایگاه امکان دسترسی به بیش از 80 میلیون مقاله و پایان نامه خارجی وجود دارد.

https://freefullpdf.com

 • پایگاه dart-europe : در این سایت پایان نامه های دانشگاه های 28 کشور اروپایی موجود هست که مربوط به 619 دانشگاه و موسسه علمی می باشد.

https://www.dart-europe.eu/basic-search.php

 • پایگاه collectionscanada : این پایگاه پایان نامه های مربوط به دانشگاه های کشور کانادا را نمایه می کند که در دو زبان فرانسوی و انگلیسی موجود هستند.

https://www.bac-lac.gc.ca/eng/services/theses/Pages/theses-canada.aspx

 • پایگاه Openthesis : در این پایگاه امکان دسترسی رایگان به پایان نامه هایی از دانشگاه های سراسر دنیا وجود دارد.

http://www.openthesis.org

 • پایگاه diva-portal : این پایگاه پایان نامه های کشورهای اسکاندیناوی و به طور کلی شمال اروپا را در اختیار عموم قرار داده است.

https://www.diva-portal.org

 • پایگاه ethos : در این پایگاه حدود 500 هزار پایان نامه از کشورهای انگلستان، اسکاتلند و ایرلند وجود دارد که تقریباً نیمی از آنها به صورت رایگان قابل دسترس هستند.

http://ethos.bl.uk

 • پایگاه trove : پایان نامه های مربوط به دانشگاه های استرالیا را می توانید در اینجا جستجو کنید که اکثر آنها به صورت رایگان در دسترس عموم هستند.

https://trove.nla.gov.au

 • پایگاه NDLTD : در این سایت می توانید پایان نامه های لاتین را را به صورت رایگان دانلود کنید.

http://www.ndltd.org/resources

 • پایگاه oaktrust : پایان نامه های دانشگاه تگزاس در این پایگاه موجود است.

http://oaktrust.library.tamu.edu/discover

 • پایگاه etd : برای دانلود پایان نامه های دانشگاه های ایالت اوهایو می توانید به این پایگاه سر بزنید.

https://etd.ohiolink.edu

 • پایگاه eprints : بخشی از پایان نامه های دانشگاه ناتینگهام را در این پایگاه به صورت رایگان دریافت خواهید کرد.

http://eprints.nottingham.ac.uk

 • پایگاه netd : پایان نامه های همه دانشگاه های آفریقای جنوبی در این پایگاه وجود دارد.

http://www.netd.ac.za

 • پایگاه Williams : تعدادی از پایان نامه های دانشگاه ویلیامز در این پایگاه موجود هست.

https://unbound.williams.edu/theses

 • پایگاه dspace-MIT : امکان دسترسی به پایان نامه های موسسه تکنولوژی ماساچوست MIT که مشهورترین دنیا در زمینه مهندسی است در این پایگاه وجود دارد.

https://dspace.mit.edu

 • پایگاه helda-helsinki : در این پایگاه پایان نامه های دانشگاه هلسینکی پایتخت فنلاند موجود هست.

http://helda.helsinki.fi/advanced-search

 • پایگاه essays : پایان نامه های انگلیسی زبان دانشگاه های سوئد در این پایگاه نمایه شده اند.

http://www.essays.se

خلاصه و جمع بندی

در این مطلب ابتدا مزایای پایان نامه نسبت به کتاب و مقاله مورد بررسی قرار گرفت و در ادامه مزیت های پایان نامه های خارجی نسبت به پایان نامه های داخلی شرح داده شد. اگر بتوانید یک پایان نامه خارجی مشابه با موضوع پایان نامه خودتان را بیابید حدود 60 الی 70 درصد مراحل انجام پایان نامه به اتمام می رسد.

از پایان نامه های خارجی می توانید فصل مرور ادبیات را به راحتی و بدون نگرانی از مشکلاتی مانند همانندجویی استفاده کنید و اگر بتوانید با ادبیاتی کمی متفاوت تر آن را بیان کنید هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد. علاوه بر مرور ادبیات می توانید از آنها برای ایده اصلی پایان نامه تان نیز کمک بگیرید.

دسترسی به تمامی پایان نامه های خارجی به صورت رایگان و حتی پولی هم وجود ندارد اما تعداد پایان نامه های رایگانی که قابلیت دسترسی عمومی دارند و هیچ محدودیتی در تعداد دانلود آنها وجود ندارد کم نستند و شما می توانید با کمی صرف وقت و جستجوی دقیق پایان نامه های مشابه با موضوع پایان نامه خودتان را بیابید.

در ادامه چندین سایت معتبر بین المللی که پایان نامه های دانشگاه های معتبر سراسر دنیا در آنها نمایه شده اند معرفی شد. بسیاری از این پایان نامه ها به زبان انگلیسی بوده و با کمی تسلط به زبان و کمک گرفتن از ابزارهای جانبی مانند گوگل ترانسلیت می توانید از آنها نهایت استفاده را ببرید.

در صورتی که برای انجام پایان نامه نیاز به مشاوره دارید اساتید گروه آموزشی استاد راهنما آماده ارائه خدمات مشاوره ای به شما دانشحویان عزیز می باشد.

ارسال به دوستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *